PL | EN

Porady

Dział porady obejmuje odpowiedzi na najczęściej zadawane nam przez właścicieli zwierząt pytania. Lista systematycznie będzie wzbogacana o nowe pytania i odpowiedzi.

Przygotowanie zwierzęcia do zabiegu chirurgicznego.

Do wszelkich zabiegów przeprowadzanych w narkozie zwierzę powinno zostać odpowiednio przygotowane przez właściciela, tj. powinno być przegłodzone przez 12 do 24 godziny przed planowaną narkozą. Czas ten jest uzależniony od rodzaju zabiegu, któremu pupil będzie poddany.

Wzrok psa. Co widzi mój pies?

Wzrok jest zmysłem złożonym, a wpływ na niego ma bardzo wiele różnych czynników. Dlatego też nie da się  jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Za to co widzimy odpowiedzialne są m.in. znajdujące się w oku tzw. czopki i pręciki. Tych pierwszych w oku psa jest kilkakrotnie mniej, co powoduje iż nie rozróżnia on tak dobrze kolorów jak człowiek. Jednak nie oznacza to, że pies widzi wszystko w kolorach czarno-białych. Nie jest on w stanie odróżnić jedynie odcieni koloru czerwonego i niebieskiego. Za to w psim oku jest dużo więcej pręcików, co przy małej liczbie czopków powoduje, że  pies dużo lepiej od nas widzi w nocy. Pomaga mu w tym również obecna w jego oku tzw. błona odblaskowa, która odbija światło (dlatego też często określamy, że oczy zwierząt świecą). Również ostrość widzenia jest u psów dużo mniejsza niż u człowieka. Aby pies dostrzegł wyraźnie dany przedmiot musi on stać kilkakrotnie bliżej od obserwowanego obiektu aniżeli człowiek. Tak więc psy gorzej od nas widzą kolory, gorsza jest ostrość ich widzenia i muszą one znajdować się bliżej obserwowanego przedmiotu aby go wyraźnie dostrzec. Ale za to więcej i ostrzej widzą one w nocy.

Czym kierować się przy wyborze szczeniaka.

Wbrew pozorom wybór szczeniaka jest odpowiedzialną i wcale nie taką łatwą sprawą, a to ze względu na bardzo dużą ilość ras. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż każda rasa to inny charakter psa. Jedne rasy potrzebują więcej ruchu i co za tym idzie dłuższych spacerów oraz możliwości wybiegania się, a inne potrzebują tego ruchu stosunkowo niewiele. Jeżeli nie stworzymy np. rasom myśliwskim możliwości szaleńczych zabaw przy których będą mogły się wybiegać, psy takie będą nieszczęśliwe i na dodatek mogą demolować nam dom z nadmiaru niespożytej energii. Ważna cechą charakteru jest też chęć dominacji. Pies jest zwierzęciem stadnym i będzie traktował domowników jako swoje stado, a w każdym stadzie musi być przywódca. Niektóre rasy będą dążyły do bycia osobnikiem dominującym w „stadzie”, a inne łatwiej przystosują się do obowiązującej hierarchii. Dlatego też niektóre psy powinny być poddane profesjonalnemu szkoleniu. Należy jednak pamiętać, że każdego psa trzeba wychować i najlepiej zacząć takie wychowywanie już od pierwszego dnia pojawienia się pieska w naszym domu bez względu na to, czy jest to szczeniak czy też pies dorosły.

Dlaczego mój pies się drapie?

Pies może się drapać z  wielu powodów. Jednym z nich mogą być pasożyt bytujące na powierzchni skóry jak pchły czy wszoły. Świąd może być spowodowany podrażnieniem skóry na skutek pogryzień jak również może to być reakcja alergiczna, którą mogą wywołać substancje wchodzące w skład śliny tych pasożytów. U wyjątkowo wrażliwych psów wystarczy nawet ukąszenie jednej pchły aby wystąpiła silna reakcja alergiczna. Innym często występującym u psów pasożytem jest świerzbowiec, który  (UWAGA!!!) może być zaraźliwy dla człowieka. Kolejny powód występowania świądu to alergie kontaktowe, wziewne czy pokarmowe. Zapalenie gruczołów okołoodbytowych również może spowodować drapanie się psa. Bardzo często występuje kilka schorzeń jednocześnie.  Nadmienić należy tu również, iż świąd nie musi się wcale objawiać drapaniem. Czasem pies może wylizywać czy wygryzać określone okolice ciała, ocierać się o przedmioty czy tarzać się po podłodze. Należy pamiętać, iż wymienione przyczyny świądu są  jednymi z  najczęściej występujących, ale nie jedynymi. Jeżeli świąd naszego pupila jest intensywny lub utrzymuje się dłużej należy skontaktować się z lekarzem weterynarii który zdiagnozuje i w miarę możliwości zlikwiduje przyczynę objawów.